Telo, myseľ, vyváženie

toto je kopia z PINI (stalkovacej skupiny)

Listovala som si v starych zositoch zo skoly a nasla som vela zaujimaveho materialu o prepojeni dusevna s telom cloveka a akym sposobom sa toto prejavuje v pohybe.na moje pocudovanie som objavila paralely, podporujuce toltectvo (aspon tak ako som ho pochopila ja).  hodim sem niekolko myslienok, ktore ma zaujali.

Mechanicky, fyziologicky a psychologicky je ludske telo neustale nutene zapasit o stav rovnovahy. pomocou rovnovahy si clovek chrani nervovu energiu,co prospieva vsetkym jeho aktivitam, mentalnym i fyzickym…cize, podla mna, rovnovazny stav je vlastne zasobarnou energie, ktora sa da vyuzit na akykolvek pohyb. V evolucnom procese clovek dosiahol vzpriameny postoj a tym si zabezpecil slobodu pohybu a sirsiu moc nad svojim okolim,nez akou disponuje akykolvek iny tvor. Vzpriameny postoj ma vsak iste mechanicke nevyhody a jeho rovnovaha je krehkejsia ako postoj na 4 podporach. Potrebujeme citlivejsie hladat jeho vyvazenie,ktorym je udrzanie jeho strukturalnej opory s najmensou moznou namahou (aby sme energiu ktoru mozeme vyuzit na lubovolny pohyb nespotrebovavali zbytocne len na udrzanie rovnovahy).

kde sa to zvykne pokaslat? Mabel Todd, myslim podobne ako Ruiz hlada stratenu energiu v neefektivnych pohybovych a postojovych modeloch (zvykoch) naucenych od detstva….tvz.nervovosvalovych modeloch. Preto ma postoj a pohyb cloveka spoznatelny tvar. To co v dusevnej rovine vytvara osobnost, povahu cloveka,na fyzikalnej urovni vytvara jeho postoj, pohyby. Na to,aby sme dosiahli hlboke a ucinne zmeny postoja, stare, nesprave modely musia byt “znovu vymodelovane” v ich nervovosvalovom zdroji.Vedome vytvaranie noveho postoja vydrzi len dovtedy, pokial je naozaj vo vedomi. akonahle tuto novu formu zabudneme vedome udrziavat,vrati sa postoj do zakladneho modelu.

Ktore su to teda tie nespravne postojove modely? predstavte si telo cloveka ako vezu postavenu z kociek (ma 3 zakladne vahove celky: hlava, hrudnik, panva). Cim viac sa tieto kocky vychyluju od osi,tam viac svalov treba zapojit,aby tahali kocky proti gravitiacii tak aby veza stala. Zakeractvom je,ze svaly, ked su namahane istym sposobom neustale, prestanu nam davat signal o tom ze su namahane. vobec si to neuvedomujeme a cim viac su takymto sposobom poskodene, tam tazsie sa daju dat do off rezimu, cize uvolnit vedome. Mame sice subjektivny pocit ze sme uvolneni, ale svaly makaju. Dokonca ak sa napriklad pomocou zrkadla snazime zaujat objektivne vyvazenejsiu polohu, moze sa nam tato spociatku zdat ovela nepohodlnejsia.

este zopar pikosiek o detstve. Deti su ovela lepsie vybavene schopnostami sebapoznania a uvedomovania svojho tela ako dospeli. Su v lepsom kontakte so svojim telo (pohybmi,vnimanim,potrebami). Dieta napriklad vie, ze moze zmenit svoj mentalny stav pomocou hojdania, kolisania a podobne. Je schopne pocitovat aj slabu bolest alebo prijemny pocit. Presne a citlive vnimanie je ochranou proti poskodeniu tela a psychiky. Postupne vsak dochadza k otupeniu zmyslov, strate kontaktu s vlastnym telom. V nemalej miere k tomu dochadza v skole. Len poskodene uvedomovanie umozni dietatu sediet hodiny v skolskej lavici, bez otupenosti zmyslov by bola tato poloha vnimana ako bolestiva.

no nie je to uplne podobne ako toltecke principy, ktore tu riesime? a to sa tyka cisto len nasho fyzickeho tela, cielom je co najlepsie sa hybat, je to vlastne z metodiky postmoderneho tanca. mam taky pocit ze je uplne jedno z ktorej strany to (sa) uchopime. ci v tele ci v dusi, vsade sa odohrava to iste… ci vlastne, miestami mam pocit ze ono to aj je to iste.

Povedz svoj názor